Naujausi

2014 metai Norvegijoje buvo patys šilčiausi nuo 1900 metų

2014 metais oro temperatūra Norvegijoje buvo 2,23 laipsnio aukštesnė už normalią metinę temperatūrą. Norvegijos Meteorologijos institutas praėjusius metus apibūdino kaip ekstremalius.
Nuo 2011 metų buvo pasiektas 0,4 laipsnio aukštesnis temperatūros rekordas.
2014 metai buvo ypatingi, mes lig šiol dar neturėjome tokio didelio temperatūros šuolio, sako Meteorologijos instituto mokslininkas Olav Hygen.
2014-aisiais metais pakilus vidutinei temperatūrai, padaugėjo ir kritulių. Praeitų metų liepos 26 dieną Osle iškrito daugiau kaip 44 milimetrai kritulių vos per vieną valandą, o Vakarų Norvegijoje per tris dienas buvo užfiksuota daugiau kaip 300 milimetrų kritulių. Lietui užliejant namus ir gatves, Hygen kaip ir kiti mokslininkai kalba apie neišvengiamą globalinį atšilimą.
-Tai vienintelis įvykis ir mes negalime teigti, kad tai vien dėl klimato kaitos. Tačiau šiltas ir drėgnas oras 2014- aisiais leidžia spręsti apie tai, kokį klimatą turėsime ateityje, sako mokslininkas.
Oras Norvegijoje pastaruosius keletą metų labai kinta, intensyvėja lietus, kruša, didėja potvynių rizika. Neatmetamas ir nemažas jūros lygio padidėjimas.
Per pastaruosius 50 metų Norvegijoje sniego gylis sumažėjo ties pakrante bei žemumose, tačiau išaugo kalnuose bei šalies centrinėje dalyje. Tikimasi, kad iki 2050 metų sniego gylis žymiai sumažės visoje šalyje, o žiemos sezonas bus trumpesnis.
Daugiau šilumos
Praėjusių metų vasarą šalyje buvo rekordiškai karšta. Per pastaruosius 15 metų kasmet stebimas šilumos padidėjimas ir ši tendencija nesibaigia. Pasak mokslininkų, karštų dienų ypač daugės rytinėje  ir pietinėje šalies dalyse.
Prognozuojama,kad esant rekordiniams karščiams, padidės miško gaisrų bei sausrų pavojus.
2014-aisiais karštis alino ne tik Norvegiją ir Šiaurės Europą, tačiau ir visame pasaulyje buvo stebimas oro temperatūros atšilimas. Tačiau ar praėję metai buvo patys karščiausi ar sulauksime dar karštesnių, paaiškės per artimiausias kelias savaites.
(NTB)