Naujausi

Ar taupyti pensijai Norvegijoje?

Pasak ekonomistės Kristinos Picard, STOREBRAND svarbiausi veiksniai yra:

  1. Mažesnės išmokos iš Valstybinio socialinio draudimo

Po pensijų reformos visi dirbantys norvegai turi padengti išlaidas, nes gyvenimo amžius ilgėja.

– Kadangi gyvenimo amžius ilgėja, pasiekus pensijinį amžių, kiekvienais metais yra sumažinamos metinės išmokos, – pasakoja Picard.

  1. Darbdavio įnašas į pensiją

Šiai dienai jaučiamas didelis skirtumas, kai į pensijų fondą moka darbdavys.

– Šis skirtumas gali siekti 100 000–150 000 NOK pensijos per metus. Viešasis sektorius taip pat gyvena nežinomybėje. Žmonės, gimę po 1957 m. nėra informuoti apie tai, kiek tiksliai jie gaus pensijos, todėl kad taisyklės bei įstatymai dar neparuošti, – sako Picard.

  1. Kiek ilgai ir kiek daug dirbate

Jei dirbate pilną darbo laiką ar ilgiau, iš valstybinio socialinio draudimo ir profesinių pensijų gaunate daugiau pensijos. Ar sutiksite dirbti tiek, kiek reikia, kad vėliau gautumėte didesnę pensiją?

  1. Jūsų gyvenimo stilius

Daugumos žmonių pensija bus 50 proc. mažesnė, nei dabartinis atlyginimas, o tiems, kurie uždirbdavo daugiau, gaunamos pajamos gali būti dar mažesnės.

– Kiek ramybės norite turėti būdami pensijoje, tiek pastangų dedate, kad sutaupytumėte, – sako Picard.

  1. Išmokėta paskola už būstą

Pensininkai, kurie neturi paskolų ir turi nuosavą būstą, išleidžia nedaug pinigų komunaliniams mokesčiams, todėl iš pensijos jiems pragyventi yra lengviau.

– Taip pat įmanoma sutaupyti, jeigu parduodate didesnį būstą, o nusiperkate mažesnį, arba išnuomojate, – pataria Picard.

  1. Paveldėjimo galimybės

Nors dauguma vyresnio amžiaus žmonių turi paskolas, sekančios kartos paveldi didelį turtą.

– Tai gali būti Jūsų ateities pensija, tačiau negalite būti užtikrinti, nes lieka neaišku kada gausite paveldėjimą ir kiek jo Jums teks, – sako Picard.

  1. Brangu laukti

Tie, kurie pradeda taupyti dabar, reikės sutaupyti mažiau, negu tiems, kurie taupymą atideda. Jeigu taupote, o dar išmoka ir bankas – išmokos procentai didina taupymo sumą. Taigi, taupyti pradėjus kuo anksčiau yra sutaupoma didesnė suma.

http://www.aftenposten.no/okonomi/Bor-du-spare-til-pensjon-8061868.html