Naujausi

Elgetos pardavinėjantys narkotikus

– Aš žinau, kad pardavinėti narkotikus yra negerai, bet man reikia pinigų, sako “Elena” , Aftenposten naujienų agenturai. NCIS praneša apie šiais metais padidėjusį narkotinių medžiagų srautą iš Rytų Europos.

“Elena” gyvena Norvegijoje nuo vasario mėnesio. Iš pradžių ji prašydavo išmaldos, pardavinėjo laikraščius, rinko perdirbamą tarą. Tačiau žmonių kiekis, užsiimančių tokia veikla nuolat auga, todėl pasidaro labai sunku taip užsidirbti.

– Pastaruosius 2-3 mėnesius aš pardavinėju Xanax tabletes. Jų lapelį įsigyju už 100 kronų , parduodu už 200 kronų, sako ji.

Romunijos romų kilmės penkiasdešimtmetė moteris prieš tai gyveno keliose Europos sąjungos valstybėse, tačiau nusprendė atvykti į Norvegiją, nes manė, kad turės galimybę užsidirbti.

– Aš žinau, kad tai, ką darau yra blogai. Tačiau ką man daryt ? Neturiu kitos išeities, esu neturtinga, namie manęs laukia vaikai, kuriuos turiu pamaitinti. Daugelis esam priversti taip gyventi, sako “Elena”.

Ar yra kitas pasirinkimas?

Dažniausiai ji prekiauja Oslo S ir Brugata rajonuose, Osle. Pagrindiniai klientai yra stipriųjų narkotikų vartotojai. Tačiau, tarp klientų nesimato norvegų, turinčių aiškiai matomą priklausomybę kvaišalams, sako “Elena” ir jos kolega, 27 metų “ Dimitru” .

-Per dieną galiu suprekiauti už 1500 kronų. Tada pasirodo narkotikų dileriai, jie pasiima didžiąją dalį to, ką uždirbau.

Jis norėtų gauti nuolatinį darbą. Kelias dienas per pastarajį mėnesį dirbo, tačiau nelegaliai.

– Darbdaviai atsisakė sumokėti atlyginimą. Aš žinau, kad mane gali sučiupti policija. Jei rasčiau legalų darbą, tikrai mesčiau visą šitą veiklą. Tačiau dabar yra kaip yra, man reikia pinigų, turiu kažką nusiųsti šeimai, gyvenančiai Romunijoje. Aš jaučiuosi neturintis kito pasirinkimo, sako “Dimitru”.

afp000777623

Didžiulė rinka

Klientų pagrindą sudaro ne nuo heroino priklausomi asmenys, tvirtina Arild Knutsen, nuo narkotikų priklausomų žmonių asociacijos vadovė.

– Benzodiazepinų grupės receptiniams vaistams yra didžiulė rinka. Pastaruoju metu pasireiškė ypatingai didelis augimas jų prieinamume. Šie receptiniai vaistai yra legalūs ir prieinami žmonėms. Tačiau šis importuojamas Xanax yra pats stipriausias  ir mes žinome, jog romų kilmės moterys , prašančios išmaldos, slepia jį išmaldoms skirtame puodelyje, sako Knutsen.

Nurodo , esantys elgetomis

Oslo apygardos teisme, per pastaruosius metus, buvo nagrinėjama apie 10 tokių bylų, kuriose Romunijos piliečiai buvo kaltinami laikymu ir pardavinėjimu tokių receptinių vaistų kaip Rivotril, Xanax ir Diazepam.

Daugelis kaltinamųjų teigė, jog jie Norvegijoje prašo išmaldos. Policijos raportai rodo, jog romunai yra nauja ir sparčiai auganti, narkotikus platinanti grupė.

– Kartojasi ta pati tendencija. Tarp Romunijos romų, pardavinėjančių narkotikus, labai paplitę receptiniai vaistai, tokie kaip Rivotril, patvirtina Kåre Stølen Greenland policijos viršininkas.

Išskryrus Nigerijos piliečius, kurie daugiausiai prekiauja kokainu ir marichuana, romunai yra nauja grupė užsieniečių, dažniausiai sulaikomų už prekiavimą narkotinėmis medžiagomis.

Nepragyvena iš išmaldos

Šaltiniu teigimu, vis sunkiau pragyventi iš išmaldos ir laikraščių pardavinėjimo Osle.

– Galime sakyti, kad tai yra sunkus nusikaltimas. Tačiau, vertėtų pagalvoti, jog taip pinigus užsidirbantys asmenys neužsiima tokiais nusikaltimais kaip plėšimai ir vagystės, sako Knutsen.

NCIS metinėje ataskaitoje matyti receptinių preparatų antplūdis. Dar niekada nebuvo sulaikyta tiek benzodiazepinų rūšies vaistinių preparatų, tokių kaip Rivotril, Xanax ir Diazepam, kaip šį pastarąjį 2014 metų pusmetį.

– Iš esmės, tai receptiniai vaistai, skirti Europos rinkai, tačiau nelegaliai atgabenti ir platinami Norvegijoje, sako Gordon Petterson, skyriaus vadovas Žvalgybos policijoje.

NCIS mano, jog narkotinių medžiagų kontrabanda į Norvegiją ir jų pardavinėjimas gatvėje yra skirtingos veiklos.

– Yra keletas nusikaltėlių tinklų, kurie užsiima narkotinių medžiagų importavimu ir platinimu Norvegijoje. Panašu, kad vienos grupės įveda receptines tabletes į rinką, o visai kitos grupės jas pardavinėja gatvėse, sako Petterson.

Tai patvirtina ir “ Dimitru “ su “Elena” , perkantys narkotines medžiagas Norvegijoje iš “importuotojų” .

– Aš nežinau, iš kur jie juos gavo ir tai nėra kažkas, ką man derėtų žinoti, sako “Dimitru” .

Pelno paskirstymas

Pelnas yra gan didelis. Gatvės kaina Norvegijoje siekia 200 kronų už tablečių lapelį, o to pačio lapelio kaina juodojoje rinkoje Romunijoje gali siekti 5 kronas, pagal Afterposten šaltinius.

NCIS manymu, už vaistinių preparatų įvedimą į rinką atsakingi stipriuosius narkotikus platinantys asmenys.

– Dilelė benzodiazepininių preparatų paklausa Norvegijoje, susijusi su narkotinių medžiagų maišymu. Ne vienas iš daugelio stipriųjų narkotikų vartotojų, kurie paprastai vartoja horoino mišinius, didina dozę su vaistiniais preparatais, sako Peterson.

Tokie vaistai kaip Rivitril ar Diazepam Romunijoje yra išduodami su receptu. Sulaikytos receptinių vaistų kontrabandos, kuriose buvo tik originalūs vaistiniai preparatai, pagaminti didžiųjų farmacijos kompanijų Pfizer ir Roche.

– Kaip tokie vaistai nelegaliai patenka į rinką, tiksliai nėra žinoma. Tačiau mažai tikėtina, kad tai galėtų būti susiję su tiesioginiu tiekimu iš vaistų fabrikų, sako Gordon Petterson, kriminalinės policijos, tyrimų skyriaus vadovas.

Jo nuomone, nelojalūs distributoriai Rytų Europoje pasirūpina, kad vaistiniai preparatai patektų į narkotikų prekeivių rankas, prieš jiems oficialiai pasiekiant Norvegiją.

Nedideli pavieniai kontrabandos atvejai sulaikomi oro uostose, didesni, gabenami automobiliais, sulaikomi muitinės patikrinimo postuose. Taip pat vykdomi reidai gatvėse, kurių metu taip pat aptinkami nedideli kiekiai nelegalių receptinių vaistų.

Informacijos šaltinis

osloby.no