Naujausi

Jūsų kasdienis gyvenimas Koronaviruso epidemijos metu

Kaip kovoti su viruso epidemija

Koronaviruso epidemija reikalauja didelių pastangų sustabdyti infekciją. Štai koks bus Jūsų kasdienis gyvenimas artimiausiu metu.

Visuomenės sveikatos institutas prognozuoja, kad visa koronos epidemija prasidės gegužę ir tęsis visą vasarą. FHI įspėja Norvegijos sveikatos priežiūros institucijas dėl planuojamų 733 000 asmenų susirgimų, o iš jų 5500 užsikrėtusiems gali prireikti  intensyvios priežiūros ligoninėse.

Todėl vyriausybė ketvirtadienį visoje Norvegijoje ėmėsi drastiškų priemonių, kad apribotų viruso plitimą.

Anot FHI, Norvegija jau yra pradiniame epidemijos etape.

Visiems šiuo metu yra aktualūs klausimai apie sveikatą, finansinę padėtį, mokymosi įstaigas, rizikos grupes, maisto prekių pirkimą ir atostogas.

Kaip elgtis, kai reikalinga gydytojo konsultacija?

Žmonės, turintys klausimų apie koronos virusą, turėtų rasti informaciją helsenorge.noNorvegijos visuomenės sveikatos institute, arba paskambinti informaciniu telefonu 815 55 015.

Kadangi pagalbos skambučiai yra labai dažni, skubios pagalbos iškvietimo telefono numeriais turi naudotis tik tie asmenys, kurie serga ūmiomis ligomis, rašo helsenorge.no.

Štai ką daryti, jei manote, kad esate užsikrėtę:

 • Jei susirgote, likite namuose.
 • Jei sergate ir jums reikalinga medicininė pagalba arba jums reikia individualių sveikatos patarimų, susisiekite su savo šeimos gydytoju telefonu arba elektroniniu būdu.
 • Jei jums reikia skubios sveikatos priežiūros ir nesikreipiate į savo šeimos gydytoją, skambinkite 116117.
 • Dėl gyvybei pavojingos ligos ar sužeidimo skambinkite 113.

Kas priklauso rizikos grupėms?

Dauguma užsikrėtusių žmonių gali pajusti lengvus kvėpavimo ligų simptomus, kurie praeis savaime. Kai kurie patirs sunkesnius sutrikimus, tokius kaip plaučių uždegimą arba pasunkėjusį kvėpavimą (dusulį).

Patariama stebėti savo sveikatos būklę (matuoti kūno temperatūrą, stebėti, ar nepasireiškia kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai – kosėjimas, dusulys ir kt.).

Visuomenės sveikatos institutas pateikė išsamią apžvalgą, apie rizikos grupes, ir patarimus, kaip užkirsti kelią infekcijai.

Asmenims, esantiems rizikos grupėse gresia didesnė tikimybė susirgti. Tai yra:

 • Vyresni nei 65 m. asmenys.
 • Sergantys lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip širdies ir kraujagyslių ligos (širdies ir kraujagyslių ligos), cukrinis diabetas, lėtinė plaučių liga, vėžys ir padidėjęs kraujospūdis (hipertenzija).
 • Rūkantys asmenys.

Esate atleistas ir turite paskolą?

Kreipkitės į banką, paaiškinkite situaciją ir sužinokite, ar įmanoma pakeisti paskolos grąžinimo ar kitas paskolos sąlygas.

Bankai ir vyriausybė imsis visų priemonių, kad sumažėtų tiek verslo, tiek privačių asmenų nuostoliai. Vyriausybė penktadienį įves naujas atleidimo iš darbo taisykles. Darbdaviai turi įspėti prieš dvi dienas dėl atleidimo iš darbo dėl koronaviruso.

Iki šiol, jei darbuotoją atleido iš darbo (permittering), darbdavys per pirmąsias 15 dienų mokėjo visą atlyginimą. Po to NAV mokėjo bedarbio pašalpą, kuri atitinka 62,4 proc. atlyginimo. Mokama ne daugiau kaip 7190 NOK per savaitę. NAV mokėjo išmokas iki 26 savaičių, po kurių darbdavys turėdavo išmokėti atlyginimą, jei įmonė bankrutuoja ar darbuotojas atleidžiamas (ikke permittert).

2020 m. kovo 13 d. priimtas naujas Vyriausybės įsakymų paketas dėl esamos situacijos – Koronos viruso epidemijos. 

Naujos Permittering taisyklės:

 • atleidžiamiems darbuotojams nereikės laukti trijų dienu, kol NAV pradės mokėti bedarbio išmokas;
 • kreipiantis dėl sumažintų darbo valandų į NAV, užteks 40% mažesnio darbo krūvio, kad būtų galima gauti bedarbio išmokas (buvo 50%);
 • darbdavio laikotarpis, kai jis moka išmokas, sumažintas iki 2 (dviejų) dienų (buvo 15), nuo trečios dienos mokejimus perima NAV.

Jei reikalinga pagalba užpildant prašymo formas dėl BEDARBIO IŠMOKŲ ir užregistravimo į NAV, prašome užpildyti ANKETĄ


Nepatariama lankytis

Lankantis senyvo amžiaus žmonių slaugos namuose ir norint apsaugoti pagyvenusius žmones nuo koronarinės infekcijos, darbuotojai ir lankytojai turi atidžiai tai apsvarstyti kartu su gydytoju, ar jie gali sukelti infekciją.

Kai kurioms grupėms valdžios institucijos rekomendacijos yra dar griežtesnės: Šie žmonės neturėtų lankytis savivaldybių sveikatos priežiūros įstaigose:

 • Žmonės, buvę vietose, kuriose pastaruosius 14 dienų yra plintantis COVID-19.
 • Žmonės, kurie pastaruosius 14 dienų artimai bendravo su asmeniu, kuriam buvo patvirtinta, kad jis yra užkrėstas COVID-19.
 • Žmonės, kuriems per 14 dienų buvo kvėpavimo takų infekcijos požymių.

Maisto atsargų kaupimas

Valdžia griežtai perspėja nekaupti maisto. Nepaisant to, vis daugiau gyventojų „šluoja“ parduotuvių lentynas.

Vyriausybė paskelbė keletą intervencinių priemonių  infekcijos situacijai Norvegijoje kontroliuoti. Priemonės apima daugybės renginių ir verslo įmonių uždarymą, bet ne maisto prekių parduotuvių.

Atostogos

Norvegija dabar yra tokioje situacijoje, kad šiandien nereikėtų planuoti atostogų.

Tai neaiški situacija. Šiandien svarbiausia žinia yra tai, ką sako valdžios institucijos, likti namuose, rūpintis savimi ir neplatinti užkrėtimo.

 

JUMS NAUDINGA INFORMACIJA:

BEDARBIO PAŠALPA NORVEGIJOJE

PRAŠYMO TEIKIMO DĖL BEDARBIO PAŠALPOS (IKKE PERMITTERT) PILDYMO INSTRUKCIJA LIETUVIŲ KALBA 

BEDARBIO PAŠALPA, JEI BUVOTE LAIKINAI ATLEISTAS NORVEGIJOJE

PRAŠYMO TEIKIMO DĖL BEDARBIO PAŠALPOS (PERMITTERING) PILDYMO INSTRUKCIJA LIETUVIŲ KALBA