Naujausi

Kaip išsireikalauti alimentus, jeigu tėvas dirba Norvegijoje

Alimentų gavėjai  tėvai užsienyje

Jeigu Jūs gyvenate Lietuvoje, galite gauti alimentus iš alimentų mokėtojo Norvegijoje.

Kaip galite gauti alimentus už vaiką?

Alimentus už vaikus galite gauti šiais trim atvejais:

  • Sudaryti privačią sutartį
  • Dėl alimentų galite kreiptis į NAV Tarptautinį biurą socialiniam draudimui užsienyje (NAV Internasjonalt)
  • Taip pat dėl alimentų nustatymo galite kreiptis į tą šalį, kurioje gyvenate

Kaip pasirašyti privačią alimentų mokėjimo sutartį?

Jūs galite laisvai susitarti dėl Jums skirtos alimentų sumos. Tokiu būdu galima pritaikyti alimentų mokėjimą prie Jūsų gyvenimo situacijos.

Kaip NAV Tarptautinis socialinio draudimo biuras (NAV Internasjonalt) nustato kiek alimentų gausite?

Alimentus už vaiką gaunate, jei vienas iš tėvų gyvena Norvegijoje. Elementų suma apskaičiuojama  remiantis atveju, jeigu abu tėvai gyventų Norvegijoje. Nustatant alimentų sumą, atsižvelgiama į pragyvenimo išlaidas, kiekvieno iš tėvų pajamas ir valiutos skirtumus tose šalyse, kur gyvena vaikas ir kiekvienas iš tėvų.

Kas nustato alimentus užsienyje?

Dauguma šalių turi savo instancijas, (pvz.: Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, Teisinių paslaugų ir konsultacijų biurai ir pan.) kurios priteisia alimentų dydį. Jeigu norite gauti alimentus savo šalyje, turite kreiptis į šias instancijas, tačiau Jūs gyvenate šalyje, kurioje galioja Lugano konvencija (Šveicarija, Islandija ir visos ES šalys) ir galite pasirinkti, kad alimentus Jums nustatytų Norvegija.

Kiek laiko galite gauti alimentus?

Pagal Norvegijos įstatymus alimentus galite gauti iki kol vaikui sueina 18 metų. Kuomet jis sulaukia pilnametystės, vienas iš tėvų, kuris gavo alimentus,  gali sudaryti naują sutartį, kad alimentai būtų mokami toliau. Jei vaikas sulaukęs 18 metų vis dar eina į mokyklą (vidurinę, gimnaziją arba profesinę – mokykla šiuo atveju prilyginama norvegiškai videregående), tuomet jis gali siųsti prašymą, kad NAV priteistų alimentus.

Būtinybė yra tokia, kad vienas iš tėvų arba vaikas turi gyventi Norvegijoje.

Alimentų išsireikalavimas

Dauguma tėvų susitaria tarpusavyje ir alimentų mokėtojas geranoriškai išmoka alimentus. Jei susitarti nepavyksta, su instancijų pagalba alimentų galite išsireikalauti.

Išankstinė alimentų mokėjimo pašalpa

Kuomet vienas iš tėvų nemoka alimentų, galima prašyti NAV išankstinės alimentų mokėjimo pašalpos. NAV reikalaujant alimentų, jokio skirtumo ar alimentai yra paskirti iš institucijų ar tėvų tarpusavio susitarimu, NAV turi gauti jūsų susitarimo kopiją.

Daugiau apie išankstinę alimentų išmoką skaitykite čia: http://mokesciugrazinimasnorvegija.lt/isankstine-alimentu-mokejimo-pasalpa-bidragsforskudd