Naujausi

Kiek nedarbingumo dienų jums priklauso prižiūrint sergantį vaiką

Jeigu jūsų vaikas serga, jūs turite teisę į tam tikrą skaičių apmokamų nedarbingumo dienų.

Koks tikslus šių dienų skaičius, priklauso nuo daugelio veiksnių, pvz., kiek vaikų jūs turite, ar jūs vienas auginate vaiką, ar vaikas serga lėtinėmis ligomis.

Jei kyla abejonių, kokias teises jūs tikrai turite, čia surinkome svarbiausius faktus.

Kada jums priklauso apmokamos laisvos dienos?

Nacionalinio draudimo aktas ir Darbo aplinkos įstatymas suteikia jums darbuotojo  su sergančiais vaikais teises. Tačiau jos neįsigalioja nuo pirmos darbo dienos naujoje darbovietėje. Pagal Draudimo įstatymą, jūs turite būti išdirbęs bent keturias savaites, prieš išeidamas į apmokamą nedarbingumą. Šis laikotarpis vadinamas stažu. Paprastai, jūs turite teisę į šias dienas iki vaikui sukaks dvylika metų. Taip pat verta paminėti, kad ne visą darbo dieną dirbantys darbuotojai turi teisę į tokį pat dienų skaičių, kaip tie, kurie dirba 100 proc. Verta paminėti, kad šios dienos priskiriamos ne tik vaiko ligos atveju, bet ir asmens, kuris rūpinasi jūsų vaiku, pavyzdžiui, vaikų prižiūrėtoja, kuri suserga. Pastaba, jog skaičiuojama ir pusę darbo dienos, pavyzdžiui, jeigu jūsų vaikas suserga darbo dienos metu, iš esmės skaičiuojama kaip visa diena. Jei jūsų vaikas sirgs daugiau nei tris dienas, jūs turite pateikti medicininę pažymą. Tas pats galioja ir auklės ligos atveju.

Kiek tokių dienų jums priklauso?

Kiek dienų galite likti namuose su sergančiais vaikais, priklauso nuo kelių veiksnių. Pirma, kiek turite vaikų:

– Turėdami vieną arba du vaikus, jūs turite teisę į 10 dienų per metus.

– Jei jūs turite tris ar daugiau vaikų, jūs turite teisę į 15 dienų per metus.

Auginate vaiką vienas?

Jei vienas auginate vieną ar du vaikus, jūs turite teisę į 20 dienų per metus.

Jei vienas auginate tris ar daugiau vaikų, jūs turite teisę į 30 dienų per metus.

Jei turite chroniškai sergančių arba neįgalių vaikų, jūs galite gauti dar dešimt papildomų dienų už kiekvieną lėtinėmis ligomis sergantį arba neįgalų vaiką.

 Tiek astma, diabetas ir celiakijos ligos skaitomos kaip lėtinės ligos. Čia* galite perskaityti visą apžvalgą kurios ligos laikomos lėtinėmis, ir į kiek dienų jūs turite teisę savo atveju*. Norint pretenduoti į papildomas dienas, gydytojas privalo pateikti prašymą NAV, kuri turi jį patvirtinti. Turint vieną chroniškai sergantį arba neįgalų vaiką, tokios teisės galioja iki 18 metų.

Tai ne atostogos

Tai,kad galite būti namuose, kai vaikai suserga nereiškia, kad jūs galite išnaudoti visas dienas per metus, jei jūsų vaikas neserga visą dieną. Kai kurie darbuotojai,  nepanaudotas dienas vaiko ligos atveju, vertina kaip papildomas laisvas dienas.  Advokatas Arne Christie, kuris dirba  NHO tarnyboje sako, kad jis nemato bendros problemos, kad žmonės piktnaudžiauja sergančio vaiko dienomis.

 – Tai nėra didelė problema, ir galiausiai tai turi būti sprendžiama darbovietėse. Tai tiesiog negarbingas pasitikėjimo sistemos pažeidimas,sako Christie.

*Lėtinių ligų sąrašas:

(https://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/1997-03-25-263/%C2%A71#§1 )

*Kada ir kiek laisvų dienų priklauso

(https://www.nav.no/no/Person/Familie/Sykdom+i+familien/Omsorgspenger.1073751616.cms)

Informacijos šaltinis

dinside.no

Taip pat skaitykite :

Prisitaikymas ir susipažinimas

http://www.infonorvegija.lt/prisitaikymas-ir-susipazinimas/

sb10062905q-001

Tradicijos

http://www.infonorvegija.lt/tradicijos/

Norwegian Christmas4

Rūbinė ir užsiėmimai lauke

http://www.infonorvegija.lt/rubine-ir-uzsiemimai-lauke/

Žaidimaihttp://www.infonorvegija.lt/zaidimai/

Happy friends