Naujausi

Nerūšiuojate šiukšlių – galite sulaukti netikėto vizito

85 % šiandien Osle gyvenančių žmonių rūšiuoja šiukšles – maisto bei plastiko atliekas skirsto į atskirus maišus. Likę 15 % nežino, kad atliekas rūšiuoti yra privaloma.

– Tai nėra jūsų pasirinkimas. Osle rūšiuoti yra privaloma, – sakė Oslo atliekų tvarkymo institucijos komunikacijos direktorius Kristin Bergersen.

2012 metų vasarą visas miestas pradėjo rūšiuoti į žalius ir mėlynus maišelius. Nuo 2009 iki 2010m. kai kuriuose miesto rajonuose buvo vykdoma bandomoji rūšiavimo programa. Šiandien 84 % mūsų maisto ir 85 % plastiko atliekų yra išrušiuojami į atskirus maišelius.

Jei Jūs nerūšiuojate, neturėtumėte stebėtis namuose sulaukę, Sanitarijos Departamento apsilankymo.

– Nuo 2012 metų mes pasibeldėme į 163,000 duris ir apklausėme 60,000 žmonių, – sakė Bergersen.

15 % žmonių, kurie nerūšiuoja, rizikuoja ne tik sanitarų apsilankymu namuose, bet ir papildomu mokesčiu.

Padaugėjo išruošiuojančių plastiką

 

11696796_1143336295692159_800696821_n

Oslo gyventojų rūšiavimo statistika (žr.lentelėje viršuje)

– Mes einame, beldžiamės į duris ir suteikiame informaciją apie susidariusią blogą situaciją šiukšlių konteineriuose, dėl neišrūšiuotų atliekų. Blogiausiu atveju, galime paskirti papildomą mokestį, bet tai yra paskutinė išeitis, – sako Bergesen. Taip pat priduria, jog šiuo metu jie labiausiai susikoncentravę į žmonių informavimą, pagalbą organizuojant rūšiavimą virtuvėje ir žmonių motyvavimą rūšiuoti.

Ar yra kokia nors prasmė?

Rūšiuodami šiukšles galite džiaugtis tuo, jog apsaugojate gamtą, taip pat, dalis išrūšiuotų atliekų yra perdirbamos ir panaudojamos antrą kartą.

Vaikai mokomi rūšiuoti

Rengiamų projektų metu, mokyklose ir darželiuose skaitomos paskaitos apie visų buityje susidarančių atliekų rūšiavimą, rodomi animaciniai filmukai, iliustruojantys atliekų perdirbimo naudą. Per edukacines pamokėles vaikai praktiškai mokomi rūšiuoti, dalyvauja viktorinose.

Paskaitėlių metu vaikams platinamos knygelės, kuriose gausu praktinių užduočių, padedančių mokytis tinkamai rūšiuoti įvairias atliekas: pakuotės, elektros ir elektroninės įrangos, stambiąsias, „žaliąsias“ ir kitas niekur nepriskirtas atliekas.

 

Kallsort.pasar_

Moko tėvelius

Vykdomi edukaciniai projektai, kurių tikslas diegti darželinukams rūšiavimo įgūdžius. Rūšiavimu užsikrečia ne tik patys darželinukai, bet ir jų tėveliai. Kuriami žaislai iš atliekų ir taip jos prikeliamos antram gyvenimui, šia tema išleisti laikraštukai, sukurti filmai, organizuoti renginiai.

Ikimokyklinukai parneša turimas žinias į namus, moko bei skatina rūšiuoti tėvus. Kryptingai šviečiant vaikus atliekų tvarkymo klausimais, didėja tikimybė, kad ekologiškas požiūris bus perduodamas iš kartos į kartą – juk jau dabar mažamečiai patys aktyviai prisideda prie švaresnės aplinkos kūrimo bei skatina tai daryti savo tėvus.

http://www.aftenposten.no/okonomi/Du-kan-fa-hjemmebesok-hvis-du-ikke-sorterer-soppelet-8048717.html