Naujausi

Susigrąžinkite mokesčius už būsto nuomą Norvegijoje 2018 m. (Pendler statusas)

Čia rasite išsamią informaciją, kas yra Pendler statusas, kam jis gali būti priskirtas ir už kokias išlaidas jūs galite susigrąžinti mokesčius.

Jei atstumas tarp namų ir darbo vietos yra toks didelis, kad kasdieninis važinėjimas nėra praktiškas ir tenka turėti 2 gyvenamąsias vietas, jums gali būti suteiktas Pendler (keliautojo) statusas. Atitikus tam tikrus reikalavimus, galėsite reikalauti mokesčių grąžinimo už patirtas papildomas išlaidas. Šias išlaidas galėsite deklaruoti savo 2018 m. mokesčių deklaracijoje.

Norvegijoje dirbantys lietuviai dažnai užduoda klausimą, kas gali susigrąžinti mokesčius už būsto nuomą, ar galiu deklaruoti keliones į Lietuvą ir kokias papildomas išlaidas galiu deklaruoti, jei gyvenamoji vieta yra registruota Lietuvoje.

Pendler statusas suteikia teisę į atskaitymus už papildomas maisto, apgyvendinimo ir kelionės išlaidas, susijusias su važiavimais į namus Lietuvoje. Šios išlaidos vadinamos Pendlerutgifter (Keliautojo išlaidomis). Tačiau, jei gyvenate ne savo namuose, nes studijuojate, jūs nesate laikomas Pendler.

Pendler statusas (Keliautojo  statusas) – kam priklauso šis statusas ir kokias išlaidas galite deklaruoti?

Šiame straipsnyje sužinosite apie asmenis, kurie turi šeimą ar namus Lietuvoje ir kokias išlaidas jie gali deklaruoti. Pendler statusas galioja ir Norvegijos gyventojams, tačiau namų lankymo dažnumo taisyklės skiriasi.

Pendler skirstomi į 3 skirtingas grupes ir joms galioja skirtingos taisyklės.

  • Šeimą turintis Pendler,
  • Vienišas, jaunesnis nei 22 m. Pendler,
  • Vienišas, vyresnis nei 22 m. Pendler.

Išlaidos būsto nuomai

Pendler gali deklaruoti išlaidas už būsto nuomą ir atgauti mokesčius, tačiau deklaruojant reikia turėti įrodymą kiek ir kam mokėjote, taip pat mokėti turite per banką, o ne „grynaisiais į rankas“. Jei darbdavys atskaičiavo už būsto nuomą iš jūsų algos – prireikus reikės pristatyti algalapius, kuriuose nurodyta atskaičiuota suma.

Šeimą turintis Pendler

Jei gyvenate su sutuoktiniu ir/arba vaikais, esate laikomas šeimą turinčiu Pendler. Taip pat šis statusas jums gali būti priskirtas, jei gyvenate ir globojate brolius ar seseris. Jei gyvenate su sugyventiniu (-e), bet neturite bendrų vaikų – esate laikomas vienišu Pendler. Tačiau, jei turite bendrų vaikų, kurie gyvena kartu – esate laikomas šeimą turinčiu Pendler.

Šeimą turintiems Pendler nėra griežto reikalavimo, kaip dažnai turi grįžti į namus Lietuvoje – turite vykti mažiausiai 3–4 kartus per metus ir šių viešnagių metu būtina nakvynė.

Vienišas, jaunesnis nei 22 m. Pendler

Jei jums yra mažiau nei 22 m., galite važinėti tarp tėvų namų (turite būti ten registruoti) ir darbo vietos. Vienišiems, jaunesniems nei 22 m. Pendler nėra nustatytų griežtų taisyklių, kaip dažnai turėtų lankyti namus Lietuvoje, tačiau tam tikro reguliarumo vis tiek reikalaujama. Turite vykti į namus bent jau kas 6 sav. Tam tikromis aplinkybėmis galite lankytis rečiau, pvz.: esant ligai, sunkiai finansinei padėčiai, jei studijuojate vakarais.

Vienišas, vyresnis nei 22 m. Pendler

Vienišas, vyresnis nei 22 m. Pendler turi lankyti namus mažiausiai kas 3 savaites. Atstumas iki namų, keliavimo galimybės ir jūsų finansinė padėtis taip pat turi reikšmės statuso suteikimui. Tam tikromis aplinkybėmis galite lankytis rečiau, pvz.: esant ligai, sunkiai finansinei padėčiai, jei studijuojate vakarais. Tačiau vienišas Pendler turi atitikti būsto Lietuvoje reikalavimus:

  • jūsų būstas turi būti didesnis nei 30 kv. m;
  • kiekvienam kartu gyvenančiam asmeniui turi būti skirta papildomų 20 kv. m;
  • būste privalo būti vandentiekis ir kanalizacija;
  • šiuo būstu jūs turite turėti galimybę naudotis bent jau metus ir turėti galimybę į jį patekti visomis savaitės dienomis.

Jūsų gyvenamoji vieta Norvegijoje turi neatitikti bent 1 iš šių reikalavimų. Taip pat išlyga taikoma, jei tame pačiame būste gyvensite trumpiau nei 1 metus.

Taip pat yra keletas išlygų, kurias galite pritaikyti savo situacijai ir gauti Pendler statusą, jei atitiksite taisykles:

  • Gyvenate asmeniniame būste Norvegijoje ir esate registruotas Lietuvoje asmeniniame būste 3 metus.
  • Būstas Lietuvoje per tą laiką, kai jame negyvenate, negali būti išnuomotas.
  • Namai Lietuvoje turi būti bent dvigubai didesni, nei namai Norvegijoje. Pvz.: jei gyvenamoji vieta Norvegijoje yra 75 kv. metrų dydžio, namai Lietuvoje privalo būti mažiausiai 150 kv. metrų dydžio.

Kiek mokesčių galiu susigrąžinti?

Jei atitinkate Pendler statuso reikalavimus, galite gauti specialius atskaičiavimus. Dėl išlaidų, susijusių su darbu toliau nuo namu, jums atskaičiuojami mokesčiai už maistą ir nuomą. Pasirinkus Pendler statusą, negalite gauti 10% standartinės lengvatos užsieniečiams.

Išlaidos gali skirtis kiekvieną dieną. Atskaičiuojamos sumos tiek vienišiems, tiek šeimą turintiems Pendler yra tokios pačios. Jeigu neturite galimybės gamintis maisto patalpose, kuriose gyvenate, atskaičiuojama suma – 159 NOK už dieną (daugiausiai taikoma tolimųjų reisų vairuotojams). Arba papildomų išlaidų maistui (kaštam) normos priklauso nuo to, kur jūs gyvenate:


Užpildykite mokesčių deklaravimo anketą ir sužinosite, kokią sumą galite susigrąžinti, kokius dokumentus ir kaip juos reikia pateikti. Atsakymo bei išsamų tolesnių veiksmų paaiškinimą sulauksite per kelias dienas. Spauskite čia